Проектът на Националния доверителен екофонд се осъществява с подкрепата на Германското Федерално министерство на околната среда, опазването на природата, строителството и ядрената безопасност и има за цел да подобри публичната информираност по темата за изменението на климата.
Проектът е насочен главно към образователни институции – детски градини и училища. Интересни и интерактивни образователни събития бяха организирани в редица български детски градини и училища. Тези събития поставиха началото на бъдещи инициативи за повишаване осведомеността по темата за климатичните промени.
НДЕФ организира обучение на 20 учители от 10 детски градини в Бургас, Ямбол и Пловдив, както и 30 учители от 15 училища в Павел Баня, Пловдив и Ямбол. Това са училища и детски градини, с които НДЕФ има реализирани проекти за подобряване на енергийната ефективност по НСЗИ (Национална Програма за Зелени Инвестиции). Обучителните семинари имаха за цел да подготвят учителите за предстоящите творчески дейности с децата.
Детските градини получиха творчески материали, с които децата имаха възможността да създадат артистични проекти на тема климат. След изготвянето им, артистичните проекти бяха изложени на специално организирани за целта изложби за родителите и обществеността.
В училищата бяха организирани изложби с образователни постери, които предоставят информация и идеи за смекчаване на климатичните изменения и адаптация към тях. Изложбите бяха съпроводени с дискусии на тема климат, които предоставиха на учениците една интересна възможност да научат повече за климата и да развият интерес към подобни бъдещи инициативи.
На българските ученици и студенти бе предоставена и възможността групово да участват в изготвянето на конкурсен проект или видео на тема повишаване осведомеността на младите по темата за климата.
Като начална точка на дейностите, НДЕФ изготви анализ на проведените през последните 20 години национални социологически проучвания за установяване нивото на публична информираност по темите за околна среда и климат. Също така, НДЕФ проведе тестове, чрез които да провери идентифицираните тенденции и да анализира резултатите от проекта.
Дейностите по проекта завършиха със заключителна конференция, която се проведе в Пловдив в началото на Декември 2015 г. Целта на конференцияра бе да се обсъдят методите и моделите за обучение и образование по климатичните промени. Основни лектори бяха експерти от България и Германия. В събитието взеха участие и специалисти по темата за климата, представители на съответните министерства, училищата и детските градини, неправителствени организации, медии. Бяха обявени наградите от двата конкурса, а ученици и деца от детските градини представиха своите резултати и опит от проекта.